Esztétikus tömés – fogszínű (fehér) tömés – kompozit tömés
2024.09.07.
Az esztétikus tömésekkel több évtizedes tapasztalatunk van, hiszen már az 1960-as években forgalomba kerültek. Elterjedésük lehetővé tette az amalgám – mint kevésbé esztétikus tömés – kiszorulását a fogszuvasodás kezeléséből. A kompozit tömőanyag egy szerves alapállományból, az alapállományt megerősítő, kopásállóságot biztosító részecskékből (töltőanyagból), és a kettőt összekötő fázisból áll. A folyamatos fejlesztéseknek köszönhetően a mai modern kompozit anyagoknak nagyon minimáli s a zsugorodása, ugyanakkor megfelelően ellenállnak a rágóerőnek.
A tömőanyagok különböző színben kerülnek forgalomba, amelyek közül fogszínkulcs segítségével határozzuk meg az Ön fogának megfelelőt. A nagy színválaszték lehetővé teszi a szinte tökéletes fogszín kialakítását, valamint az is segítségünkre van, hogy a tömőanyagot rétegenként juttatjuk a kialakított üregbe, így kombinálni lehet az egyes árnyalatokat. Legbelülre kerül a dentin színéhez illő mag anyag, majd kifelé haladva mind jobban fényáteresztő rétegek, végül a legfelülre kerül a zománcszín. Így érhető el az eredeti fog színéhez harmonikusan illeszkedő tömés és fogfelépítés.
Kompozit tömőanyagok indikációja
- Frontfogak, kis- és nagyőrlők üregeinek tömésére
- Elszíneződött felszínek leplezésére
- Nyaki kopások ellátására
- Zománchibák javítására
- Fémallergiás páciensek fogainak ellátására, amennyiben a foghiány mértéke még lehetővé teszi a tömés készítését.
Fogszínkulcs – különböző fogszínmintákból összeállított sorozat, általában felső középső metszőfogak mintáján bemutatva. Segítségével határozzuk meg az Ön fogainak megfelelő színt mind a tömés, mind pedig fogpótlások készítésekor.
Töméskészítés lépései
A beavatkozás minden esetben helyi érzéstelenítésben történik (kivéve, ha Ön nem kér érzéstelenítőt), tehát fájdalommentes.
Az első lépés a fog vizsgálata. Megállapítjuk, hogy valóban indokolt-e a tömés készítése.
Az érzéstelenítő beinjektálása előtt egy ízesített zselével elzsibbasztjuk a szúrás helyénél az íny felületét, így igyekszünk csökkenteni az érzéstelenítő injekció beszúrása során keletkező kellemetlenséget. Az injekció befecskendezését a szuvas rész eltávolítása követi. Ennek befejeztével a kitisztított üreget izoláljuk a szájüreg többi részétől vattarolnikkal vagy nyálrekesszel (kofferdám izolálás). Meghatározzuk az Ön fogaival harmonizáló fogszínt. A zománcot kondicionáljuk. A kondicionálás a gyakorlatban úgy történik, hogy kék színű zselét fecskendezünk a fogra, majd ezt lemossuk, a felszínt pedig levegővel szárítjuk. Ezáltal megnöveljük a tömőanyag rögzüléséhez szükséges felületet. A kondicionált felszíneket bondozzuk. A bond tulajdonképpen a ragasztó anyag, mely a tömőanyagot a fog szöveteihez – zománchoz, dentinhez – rögzíti. A bondot polimerizációs lámpával (kék fényű) megvilágítjuk, ami elengedhetetlen az anyag kötéséhez. Ezt követi a tömőanyag üregbe juttatása, ami rétegenként történik a megfelelő színű tömőanyaggal. Minden réteget külön-külön megvilágítunk a – már említett – polimerizációs lámpával. Végül kialakítjuk a fog anatómiai formáját, a csücsköket, barázdákat.
A végső lépések egyikeként elvégezzük a harapáspróbát, amely megmutatja, hogy megfelelő magasságú-e a tömés. Majd ezt követi a tömés széleinek lesimítása, a felesleg eltávolítása, polírozása. A finírozás, polírozás fokozza a tömés felszíni rétegének szilárdságát, valamint a sima felszínek csökkentik a lepedék megtapadásának a valószínűségét, így csökkentve a másodlagos szuvasodás kialakulásának esélyét.
Mire figyeljen töméskészítést követően
A kompozit tömés azonnal véglegesre köt a megvilágítást követően, így amennyiben nem történt érzéstelenítés, azonnal lehet enni, inni az elkészült új töméssel. Ha a kezelés érzéstelenítésben történt, akkor az ajak/ arc „szétharapásának” megelőzése érdekében nem szabad enni, amíg tart az érzéstelenítő hatása. Inni azonban lehet bármit.